Az évkezdet híre: nemzetközi körözést adtak ki Olosz Gergely volt RMDSZ-es szenátor ellen, akit múlt év december 20-án korrupció okán jogerősen három év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. Olosz nem jelentkezett a büntetésvégrehajtónál, s mivel a rendőrségnek sem sikerült előállítania, országos elfogató parancsot adtak ki ellene. Miután ez sem vezetett eredményre, nemzetközi körözést indítottak ellene.
Olosz Gegelyt folytatólagosan elkövetett befolyással történő üzérkedésért 2016-ban alapfokon három év letöltendőre ítélte a bukaresti táblabíróság, egyben 384 ezer eurót és 400 ezer lej vagyoni kártérítsésre is. A vádirat szerint 2010-ben az akkor parlamenti képviselő Oloszt négy vállalkozó lefizette, hogy az országos energiaár-szabályozó hatóságnál (ANRE) korábban betöltött elnöki tisztségéből fakadó befolyását kihasználva előnyös szerződésekhez juttassa cégeiket. A négy bűntárs egyikét egy év és négy hónap leöltendőre, a többi hármat pedig felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.
Olosz gyorsan emelkedő politikai pályája ezzel kettébe tört. Nem árt, ha összefoglaljuk: 2007-2008-ban az energiaár-szabályozó hatóság elnöke volt, 2008 és 2012 között az RMDSZ parlamenti képviselője, 2010-től frakcióvezetője, 2012-től 2013 májusában történt lemondásáig az RMDSZ szenátoraként működött. Közben pedig a romániai erdőket kíméletlenül letaroló osztrák Holzindustrie Schweighofer szálláscsinálójaként tetemes anyagi haszonra is szert tett. A politikus 2011-ben az RMDSZ elnöki tisztségét is megpályázta – a nagyváradi tisztújító kongresszuson a Fidesz képviseletében felszólaló P. Gáll Ildikó nyíltan az Oloszra való szavazásra bíztatta a küldötteket –, ám a választáson alulmaradt Kelemen Hunorral szemben.
Olosz az RMDSZ újhullámos politikusainak tipikusnak mondható képviselője, aki gyors felemelkedését elsősorban jól kiépített kapcsolatrendszerének köszönheti. Sokak szerint Semjén Zsolttal ápolt barátsága meghatározó volt az ő esetében, mint ahogyan a bukaresti politikai körökben, különösen az egykori államelnök, Traian Basescu környezetében való otthonos mozgása is. Egy időben bizonyos Fidesz-körökben is benne látták azt a vezetőt, aki friss levegőt hozhat az RMDSZ által uralt erdélyi magyar politikába.
Mit mondjak? Tévedni emberi, sőt: politikusi dolog.
Olosz Gergely esete is csak alátámasztja korábbi állításomat, hogy csalfa remény az RMDSZ megreformálása. A régi vonal, a Markó-Verestóy-Borbély- Frunda négyesfogat által kidolgozott és ellenőrzött módon kiválasztott, kontraszelektált újhullám tagjai erre alkalmatlanok.