Kecskére a káposztát

Nem mondok újat, amikor kijelentem: Románia a korlátlan lehetőségek országa. Ha elegendő pénze és megfelelő kapcsolatai vannak az embernek, itt nincs lehetetlen. Ezért is van az, hogy tele az ország hamissággal: itt funkcionális analfabéták jutnak doktori címhez, semmihez sem értő professzorok „oktatják” a fiatalságot, de még arra is volt példa, hogy orvosként „praktizáltak” olyanok, akik csak fényképről láttak orvosi egyetemet. Hogyan lehetséges mindez? A korrupció által.

A jelenség elterjedésének bonyolult (vagy mégsem?) történelmi és társadalmi okait sokáig lehetne boncolgatni. Mi maradjunk annyiban: itt már az újszülött is mintha a génjeiben hordozná, a mindenkori társadalmi környezet pedig szinte melegágya a korrupciónak. Caragiale óta, aki irodalmi munkássága során kiválóan ábrázolta, illetve figurázta ki kora velejéig romlott társadalmát, lényegében nem változott semmi, főleg a Dimbovicza partján nem. Élete végén maga az író is a berlini emigrációt választotta. Kíváncsi lennék: a rendszerváltás utáni Romániában vajon meddig bírta volna?

Az eddigiekből is kitűnhetett: Románia bizony nem a korrumpálhatatlan fehérlovas álomlovagok világa. Ezért is tűnik, legalábbis a naivok számára  érthetetlennek, hogyan lehetséges, hogy egy ilyen országból származó politikusra – ügyészi kvalitásait sokan vitatják – bízzák az EU frissen felállítandó intézményének, az Európai Ügyészségnek a vezetését.

Hadd soroljak fel néhányat a Laura Codruta Kövesi szakmai és erkölcsi rátermettségét vitatók legfőbb érvei közül:  a most már bíróság által is megerősítetten szekus besúgó és ügynök Basescu juttatta pozícióba, a korrupcióellenes ügyészség élére, amelyet aztán kiszolgáltatott a titkosszolgálatoknak, amely szolgálatokkal karöltve az éppen preferált politikai és gazdasági körök pillanatnyi érdekei szerint hurcolta a meg a vetélytársakat. Koncepciós perek sokasága fűződik a nevéhez, szakmai hozzáértését – pontosabban annak hiányát – illusztrálják, hogy korábban ügyészként állítólag egyetlen jelentős periratcsomót sem állított össze, sőt a doktoriját is plagizálta. Ennek ellenére – a liberális média hathatós támogatásával – az EP egy jelentős részének kedvenceként évekig dacolt az éppen regnáló szoci kormányzattal, valamint a elemi jóérzéssel. Jelenleg éppen bűnvádi eljárás folyik ellene.

Adódik a kérdés: akkor miért e ragaszkodás Kövesi személye iránt? Pontosan nem tudni, de sejthető, hogy az európai balliberális erők kinevezésével  honorálják Románia valamely – korábbi vagy jövőbeni – szolgálatát… Abból kiindulva, hogy kik is azok, akik kinevezése mellett a leginkább kardoskodtak, világosan látszik, kik lehetnek azok az erők, akik számítottak, számítanak Bukarest kollaborálására.

Úgy fest, Kövesi kinevezésével az EU a román kecskére bízza az uniós káposztát. Még szerencse, hogy a magyar kormány már korábban elzárkózott az európai ügyészi intézményhez való csatlakozás gondolatától.

 

 

Ez is érdekes

Himnusz a szabadságról

A sors különös kegye folytán érdekes, de inkább értékes élménnyel gazdagodhattam a minap: Budapesttől Kolozsvárig …

3 hozzászólás

  1. Kétségtelen a hasonló a hasonlónak örül, a leköszönő brüsszeli elit kiválasztotta kiszolgálóját és benyomta az új vezetés belső körébe.
    Laura Codruta Kövesivel szembeni elvárás nyilván ugyanaz, mint romániai protektoráé, kiszolgálni az éppen preferált politikai és gazdasági körök, álcivil és lobbi szervezetek érdekeit.

  2. zolatiguszti

    Mámint hogy nem szaladoznak …..

  3. csakafidesz

    Románia.. Nagyváradon végtelen sor volt a vasúti pénztárnál anno a hetvenes évek végén. Akkor azt mondta valaki nekem, hogy legyen 100 lei a zsebemben, ha jön a kalauz. Nos a tengerpartig elég volt.. A kalauz szívesen fogadta, ugyanis nem volt rányomtatva Ceausescu képe.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük